Labels and Label Makers
Filtered Search Results
Brady™ BBP™ Blank Yellow Pre-Cut Blank Sign Headers
BBP™ Blank Yellow Pre-Cut Blank Sign Headers are made of durable, low-shrink vinyl with ultra-aggressive adhesive that is ideal for labeling pipes, equipment, shelves and nearly any other industrial surface.
| Description | Outdoor Grade Vinyl Labels for BBP3x Printers |
|---|---|
| Life Span | 8 to 10 Years |
| Software Type | Brady Workstation, LabelMark, MarkWare |
| Color | Yellow |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Pipe marking, arrow tape, warehouse marking, warning panels, safety signs, arc flash and visual workplace labels |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
| Gloss | 50 Gardner Units |
| Format | Tape |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Temperature Range (English) | -40 to 179.6°F |
| Certifications/Compliance | ASME ANSI Z535, OSHA 1910.145 |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ ToughStripe™ Floor Marking Divider Marks
Durable T-shaped tape perfect for marking skid and pallet storage areas, as well as other designated areas
| Print Technology | None |
|---|---|
| Shape | T-shaped |
| Description | ToughStripe Diecut Shapes (L's, T's, +'s, footprints and more) |
| Quantity | 20/Pk. |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | For floor corner mark, Used to mark aisles, passageways, storage locations and point out safety equipment and exits |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.201 mm |
| Gloss | 115 Gardner Units |
| Format | Tape |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -18°C |
| Thickness (English) | 0.008 in. |
| Temperature Range (English) | 0°F to 130°F |
| No. per Pack | 20 Pieces/Pack |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | ASTM ANSI F1679, ANSI A1264.2 2006, OSHA 1910.22 |
| Temperature Range (Metric) | -18°C to +54°C |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Rubber,Permanent |
Brady™ BBP™ Pre-Printed Right-To-Know Chemical Labels with Color Bar with text area
Allows printer to produce five-color chemical labels in a single print pass
| Gloss | 60 to 50 Gardner Units |
|---|---|
| Format | Label |
| Life Span | 8 to 10 Years |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Display Text | Color Bar With Text Area |
| Color | Red,Yellow,Blue,White |
| Temperature Range (English) | -40 to 180°F |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/95/EC |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
| For Use With (Application) | Pre-cut blank sign headers allow the printer to create multicolor signs fast - in a single print pass, conforms to rough, irregular and “difficult to adhere to” surfaces |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Pressure-sensitive |
Brady™ 6000 Series Thermal Transfer Printer Ribbon IP™ Printer Enabled
6000 Series Thermal Transfer Printer Ribbon IP™ Printer Enabled is high density ribbon with excellent solvent resistance, high heat resistance, and super scratch resistance.
| Print Technology | None |
|---|---|
| Format | Label |
| Color | Black |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Resin |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/95/EC |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
Brady™ Stainerbondz Super Chemical Resistant Polyester Laboratory Labels
Stainerbondz Super Chemical Resistant Polyester Laboratory Labels (B-481) are designed for use in the slide staining process and other laboratory ID which requires superior chemical resistance.
| Tensile Strength | 40 lb./in. |
|---|---|
| Width (English) | 0.9 in. |
| Color | White |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Sample generation, inspection and storage |
| Width (Metric) | 22.86 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.0914 mm |
| Format | Die-cut |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -80°C |
| Thickness (English) | 0.0033 in. |
| Temperature Range (English) | -112°F to +266°F |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | RoHS |
| Temperature Range (Metric) | -80°C to +130°C |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ B-7569 Pre-Printed GHS/CLP Chemical Labels, L2 Diamond
Designed with vinyl film that withstands exposure to moisture, chemicals and handling
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
|---|---|
| Description | Pre-printed GHS/CLP Chemical Labels for BBP3x Printers |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Software Type | Brady Workstation, MarkWare |
| Display Text | Legend: L2 Diamond |
| Color | White with Pre-printed Red Diamonds |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | BS5609:1986 Section 2 and section 3 |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to 75°C |
| For Use With (Application) | Chemical labeling |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ B30 Series R6000 Halogen Free Printer Ribbon
Tough, smear-proof, drop and clink print ribbons are used for quick and easy supply changes.
Brady™ BBP™ Blank White Pre-Cut Blank Sign Headers
BBP™ Blank White Pre-Cut Blank Sign Headers are made of durable, low-shrink vinyl with ultra-aggressive adhesive that is ideal for labeling pipes, equipment, shelves and nearly any other industrial surface.
| Description | Outdoor Grade Vinyl Labels for BBP3x Printers |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Color | White |
| Temperature Range (English) | -40°F to +180 °F |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | ASME ANSI Z535, OSHA 1910.145 |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
| For Use With (Application) | Pipemarkers, arrow tape, warehouse marking, warning panels, safety signs, arc flash and visual workplace labels |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ BradyPrinter S3100 Sign and Label Makers
The BradyPrinter S3100 is a versatile printer that prints signs and labels up to 4 in. (10.2 cm) wide.
| Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Software Type | MarkWare™ software, Windows™ based driver for 3rd party software use |
| Color | Gray |
| Quantity | 1 Ea. |
| Power Supply Details | AC power, stand alone or PC connectivity via USB |
| Material | Plastic |
| For Use With (Application) | Arc Flash labeling, Barcode labeling, Data communications labeling, Facility, Safety and maintenance identification, Laboratory identification, Lean/5S labeling, Lockout tagout labeling |
| Display Type | Touchscreen |
| For Use With (Equipment) | BradyPrinter S3100 Series Thermal Transfer Tape Cartridges and Ribbons |
| Product Type | Sign and Label Printer |
| Weight (English) | 14 lb. |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/95/EC, 2005/618/EC MCV, NFPA |
| Weight (Metric) | 6.3 kg |
| Resolution | 300 dpi |
Brady™ BBP85™ Sign and Label Printer
Large-format, multicolor BBP85™ Sign and Label Printer for creating high-visibility signs and labels.
Brady™ B-7569 Pre-Printed GHS/CLP Chemical Labels
Designed with vinyl film that withstands exposure to moisture, chemicals and handling
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
|---|---|
| Description | Pre-printed GHS/CLP Chemical Labels for BBP3x Printers |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Software Type | Brady Workstation, MarkWare |
| Display Text | Legend: L1 Diamond |
| Color | White with Pre-printed Red Diamonds |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | BS5609:1986 Section 2 and section 3 |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to 75°C |
| For Use With (Application) | Chemical labeling |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ B-7569 Pre-Printed GHS/CLP Chemical Labels, L4B Diamond
Designed with vinyl film that withstands exposure to moisture, chemicals and handling
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
|---|---|
| Description | Pre-printed GHS/CLP Chemical Labels for BBP3x Printers |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Software Type | Brady Workstation, MarkWare |
| Display Text | Legend: L4B Diamond |
| Color | White with Pre-printed Red Diamonds |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | BS5609:1986 Section 2 and section 3 |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to 75°C |
| For Use With (Application) | Chemical labeling |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ Thermal Transfer Printer Labels, Circular
Circular printable labels for thermal transfer printers
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle with Circle |
| Width (English) | 1 in. |
| Color | White |
| Quantity | 2000/Roll |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Laboratory identification, vial top |
| Width (English) Printable Area | 25.40 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
| Format | Die-cut |
| Labels per Row | 1 |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -80°C |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Temperature Range (English) | -112°F to +158°F |
| No. per Pack | 2000 Sets / Roll |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | 2005/618/EC |
| Temperature Range (Metric) | -80°C to +70°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ BMP™61 Series Printer Ribbon - R4300 Wax/Resin, Black
BMP™61 Series ribbon cartridges allow users to change ribbons in seconds.